Misterije
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o paranormalnim pojavama i misterijama......
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sava Savanović , prvi Srpski vampir

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Dinox

Dinox


Posts : 45
Join date : 15.07.2009

Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitimeuto sij 12, 2010 1:33 pm

Sava Savanović je jedan od najpoznatijih vampira iz srpskih narodnih vjerovanjja.Vjeruje se da je Sava Savanović živio u staroj vodenici u selu Zarožje, u opštini Bajina Bašta.Za Savu Savanovića se tvrdilo da je ubijao i pio krv ljudi koji bi došli da melju žito. Iako se često za njega kaže da je bio prvi srpski vampir, često se spominje i Petar Blagojević iz Velikog Gradišta, koji je umro 1724. godine, koji je u svoje vrijeme dospio i u centar evropske pažnje.Posljednjih nekoliko decenija, mlin Save Savanovića je u vlasništvu porodice Jagodići i često se naziva „Jagodića vodenica“.[1] Radila je do kasnih 1950ih kad je zatvorena i ugašena. Vodenica privlači posjetioce, ali stanovnici sela još nisu uspjeli da od mlina naprave uspiješno turističko odredište.Lik Save Savanovića se spominje u priči Milovana Glišića „Posle devedeset godina“ i u srpskom horor filmu „Leptirica“ iz 1973. godine, koji je inspirisan Glišićevom pričom, kao i u knjizi „Strah i njegov sluga“ Mirjane Novaković.
afro afro
[Vrh] Go down
Dean Winchester
Admin
Dean Winchester


Posts : 148
Join date : 14.07.2009

Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Re: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitimeuto sij 12, 2010 2:54 pm

Dobar post...napokon si se i ti "probudio" na forumu Very Happy Very Happy Very Happy
[Vrh] Go down
https://m-archive.bosnianforum.com
macagolubovic
Moderator
macagolubovic


Posts : 209
Join date : 29.07.2009
Age : 42

Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Re: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitimeuto sij 12, 2010 4:30 pm

lol!
[Vrh] Go down
Dinox

Dinox


Posts : 45
Join date : 15.07.2009

Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Re: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitimeuto sij 12, 2010 7:25 pm

Mora i to neko Very Happy Very Happy
[Vrh] Go down
Ivančičak

Ivančičak


Posts : 23
Join date : 19.09.2010
Age : 30

Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Re: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitimened ruj 19, 2010 11:23 pm

Baš sam malopre čitala o Savi Savanoviću u Ilustrovanoj politici.... piše da je o njemu zabeleženo i nekoliko pozitivnih priča. Evo jedne:

- Pred jedan vašar na Orovačkoj planini pekli su se Jaganjci i telad. Spustila se noć, a oko vatre skupili se ljudi, sede u grupicama. U neko doba, onima koji su bili malo podalje, priđe iz mraka čovek od šezdesetak godina, u starom koporanu i sa šubarom na glavi, sav brašnjav. Odbio je jelo i piće, ništa nije govorio. Iznenada, iz blizine, zapucaše puške, a brašnjavi skoči i reče : "Tamo se ništa dobro ne dešava." Ispostavilo se da su pljačkaši. Sava ih vešto pobaca s konja. Jedan dohvati pušku i nanišani u Savu, ali ona ne htede da opali.
-Čoveče, znaš li na koga si potegao ostrogušu?- povika Sava. -Znaš li ko sam ja ? Neće puška na vampira ! Ja sam Sava Savanović !
- Lopovi se odmah razbežaše, a zbalnutim ljudima, pre nego što će iščeznuti, reče:
- Zašto bežite od samih sebe ? I ja sam nekad bio običan čovek. ..


tako da .... možda nisu svi vampiri i utvare loši i zli, to što ih se mi plašimo je možda samo naš doživljaj njih kao nečega što bi po našem shvatanju i rasuđivanju dobrog od lošeg trebalo da bude zlo i loše..... ima još priča o takvim stvarima.... study
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sava Savanović , prvi Srpski vampir Empty
PostajNaslov: Re: Sava Savanović , prvi Srpski vampir   Sava Savanović , prvi Srpski vampir Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sava Savanović , prvi Srpski vampir
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zena vampir

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Misterije :: Misterije :: Paranormalne pojave-
Forum(o)Bir: